تبلیغات
کلوب وینکس - نجوم درباره زمین
تاریخ : چهارشنبه 22 شهریور 1391 | 04:14 ب.ظ | نویسنده : سارینا

سلام این دفعه با نجوم اومدم  برین ادامه تا ببینین

اصل مطلب در ادامه مطلب

  1. منظومه شمسی (solar system)از خورشید وتمام آنچه که تحت نیرو های گرانشی خورشید در مدار های خود به دور خورشید در گردش اند،شامل 9سیاره اصلی ،162 قمر طبیعی،تعداد زیادی سیارک،5 سیاره کوتوله،تعداد نامعلومی ستاره دنباله دار،شهاب،شهاب سنگ و مقدار غظیمی از گرد و غبار تشکیل می شود. خورشید ،ستاره ای است به شکل کره ی عظیمی از گاز های انفجاری که بر تمام آنچه که تا 6میلیارد کیلو متری آن قرار دارد نیروی گرانشی اعمال می کند و در نتیجه ،آن ها را در مدار خود نگه می دارد.
  2. در باره پیدایش منظومه شمسی و زمین فرضیه های متعددی وجود دارد که هیچ یک به طور کامل اثبات نشده است.یکی از فرضیه ها ،بوسیله لیتلتن ، ستاره شناس انگلیسی مطرح شد که بر اساس آن ،خورشید ، در آغاز ،دوگانه بود و سپس بر اثر برخورد یک ستاره عابر با آن،نوار بسیار بزرگی از ماده بوجود آمده که سیارات و اقمار را تشکیل داده است .یکی از مهمترین فرضیه ها ،فرضیه تلاطم است که در سال 1945 بوسیله وایزگر فیزیکدان آلمانی مطرح شد و یکی از بهترین فرضیه های ارایه شده در زمینه پیدایش منظومه شمسی است.
  3. در روی کره زمین ، بر خلاف سطح بیرونی سرد،آبی ،سبز و سفید آن،از مواد مذاب و جوشانی تشکیل شده که دمای آنها تقریبا نزدیک به دمای خورشید است . حتی سطح زمین نیز دقیقا آنچه که به نظر می رسد نیست.بر خلاف سایر سیاره ها ، سطح ناز بیرونی زمین به شکل قطعات غول پیکری موسوم به پوسته ترک خوردگی پیدا کرده است.حرارت داخل کره زمین این پوسته ها را دچار لغزندگی می کند و به کوه ها و آتشفشان ها فشار وارد می آورد و در نتیجه ،زلزله ایجاد می شود.
  4. جو(اتمسفر)زمین ،از مخلوطی از گاز های پیرامون این سیاره بوجود آمده است.حدود 20%جو زمین از اکسیژن تشکیل شده که تمام موجودات زنده برای تنفس به آن نیاز دارند.لایه های جو از بیرون به داخل عبارتنداز :  

اگزوسفر:ماهواره های هواشناسی در این لایه حرکت میکنند. این لایه تقریبا فاقد گاز است.

ترموسفر:شفق (سپیده)در این لایه دیده می شود.

مزوسفر:شهاب ها در این لایه می سوزند و از بین می روند.

استراتوسفر:هواپیما های جت در این لایه پرواز می کنند.این لایه دارای اوزن است که مانع از ورود پرتو های زیان آور خورشید می شود.

تروپوسفر:تغیرات آب و هوایی در این لایه روی می دهد.

 

                                                                                                                                             • قالب وبلاگ
  • آریس دی ال
  • ضایعات